Notebooklar, mobil olmaları ve kullanıcıları mekândan bağımsız hale getirmeleri ile oldukça avantajlı cihazlardır. Kaliteli bir notebook, doğru kullanılması halinde uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. Ancak teknik cihazların yapısı nedeniyle, en kaliteli notebook markalarında bile zaman zaman arızalar meydana gelebilmektedir. Notebooklarda görülen arızaların önemli bir kısmı kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Ancak zaman zaman cihazlarda üretim hataları ya da farklı nedenlerden dolayı arızalarla karşılaşmak da söz konusudur. Bu durumda notebook tamiri zorunlu hale gelmektedir.

 

Notebook Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Notebook tamiri kaçınılmaz hale geldiğinde, aynı sorunun tekrar yaşanmaması adına tamir işleminin profesyonel olarak yapılması gereklidir. Notebook tamirinde dikkate alınması gereken noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

·         Orijinal Parça Kullanımı: Notebook arızalarında parça değişimi gerekli olduğu zaman, mutlaka orijinal yedek parça kullanılmasına özen gösterilmelidir. Orijinal olmayan parçalar uyumsuzluk yaratabileceği gibi, kısa sürede aynı hatanın yeniden ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir.

·         Profesyonel Servis Desteği: Tamir işlemini yapacak olan servisin, notebook markasına ait yetkili servis olması da üzerinde durulması gereken bir noktadır. Yetkili servise ulaşmanın zor olduğu durumlarda başvurulacak servislerde ise profesyonellik koşulu gözetilmelidir. Notebooklar konusunda yeteri kadar uzman olmayan kişilerin yapacakları işlemler, sorunun geçici olarak çözülmesine ya da hiç çözülmemesine yol açmaktadır.

·         Garantili Tamir: Notebook üzerinde yapılan tamir işlemine dair bir garanti almak da büyük önem taşımaktadır. Bu sayede hem yapılan işlemin kayıt altına alınması hem de aynı arızanın tekrar etmesi durumunda yeniden ücret ödenmemesi olanaklı hale gelmektedir.

·         Uygun Fiyat: Garanti kapsamı dışında kalan ya da garanti süresi dolmuş olan notebookların tamiri için tamir hizmeti alınacağı zaman detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Zira aynı hizmeti, farklı fiyatlar ile sunan çok sayıda servis mevcuttur. Gereksinim duyulan hizmeti en uygun fiyatla alabilmek için piyasa araştırması yapmak doğrudur. Ancak fiyata odaklanırken, kalitesiz ya da eksik hizmet tuzağına da düşülmemelidir.

·         Kullanıcı Yorumları: İnternetin yaygın hale gelmeye başlaması ile birlikte, insanlar servisler ve mağazalar hakkındaki görüşleri ile deneyimlerini paylaşabilme olanağına sahip olmuştur. Notebook tamiri yaptırmadan önce, bu hizmetin alınacağı servisler hakkındaki kullanıcı yorumlarını okumak da doğru karar verebilmek açısından önemlidir.