Dizüstü bilgisayarlar, sağlamış oldukları mobile olabilme olanağı sayesinde her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir. Özellikle belirli bir yere ve zamana bağımlı kalmak istemeyen bireyler açısından, laptoplar büyük önem taşımaktadır. Ancak her teknik alette olduğu gibi, laptoplarda da zaman zaman bazı arızalar meydana gelebilmektedir. En sağlam laptop markalarında bile bu durum kaçınılmazdır. Laptoplarda en sık görülen arızalar arasında laptop klavye arızaları öncelikli bir yere sahiptir. Sürekli olarak klavye üzerinde çalışan bireylerin bilgisayarlarında bu duruma daha fazla rastlanmaktadır. Bu gibi durumlarda laptopun tuşlarından biri, birkaçı ya da tamamı kırılabilmekte ya da işlevsiz hale gelerek vuruşları algılamamaktadır. Yakın zamana kadar laptop klavyelerinin değişimi mümkün değilken, teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle birlikte bu soruna da çözüm geliştirilmiştir.


 

Laptop klavye modellerinin yanı sıra, harici klavyelerin kullanımı da mümkündür. Laptop klavyesini kullanmak ve yıpratmak istemeyenler için USB girişli harici klavyeler kullanma olanağı bulunmaktadır. Bu sayede orijinal klavye ve bilgisayarın orijinal yapısı korunabilmektedir. Son olarak da silikon klavye kılıflarından söz etmek yerinde olacaktır. Laptop klavyesinin üzerine kaplanan silikon klavyeler, tuşlarda yaşanabilecek yıpranma sorunlarının üstesinden gelinmesini sağlamaktadır. Ancak silikon kılıflar, tuş diplerinin bozulmasına ve duyarsızlaşmasına karşı herhangi bir çözüm sunmamaktadır.

 

Laptop klavyelerinin tam verimli çalışabilmesi için, klavyenin orijinal yerlerine tam olarak yerleştirilmesi gereklidir. Klavyenin tam oturmaması bazı harflerin basmamasına ya da harflerin birbiri yerine geçmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de alınacak olan klavyenin içerisinde bulunan kullanım talimatları takip edilerek klavye yerleştirilmelidir. Bunun için internetten destek alabilmek de mümkündür.

 

Laptop Klavyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Laptop klavyelerinde meydana gelen arızaların en etkili şekilde çözümü, laptop klavye alımı ile mümkündür. Ancak her klavyeyi almak doğru değildir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir dizi husus bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

·         Orijinallik: Teknik aletlerin arıza yapan parçalarının orijinal yedekleri ile değiştirilmesi, daha sonra yaşanacak arızalarda da muhatap bulabilmek açısından önem taşımaktadır. Bu yüzden de laptop markasının kendisi tarafından üretilen orijinal klavyeler tercih edilmelidir.

·         Uyumluluk: Laptop markaları, oldukça farklı modelde dizüstü bilgisayar üretimi yapmaktadır. Orijinal markayı bulmanın yanı sıra, laptop modeline uygun klavye bulmak da elzemdir. Bunun için de bilgisayarın modeli tam olarak bilinmeli ve klavye seçiminde, görevliye mutlaka bildirilmelidir.

·         Güvenilir Alışveriş: Laptop klavyesi ya da laptop parçalarını alırken doğru mağaza seçimine de dikkat edilmelidir. Günümüzde hem online hem de fiziki olarak laptop parçaları satan çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Ancak sahtecilik tehlikesi ile karşılaşmamak ve alınan ürünlerin orijinalliğinden emin olabilmek adına bilinirliği yüksek ve güvenilir yerler tercih edilmelidir.

 

Laptop Klavyesi Fiyatları

 

Laptop klavye fiyatları üzerinde etkili olan birden çok faktör bulunmaktadır. Laptop teknik parçalarının ve özellikle de klavyelerinin satışını yapan mağazaların sayısının fazla olması, klavye satın almak isteyenler için seçme olanağını arttırmaktadır. Ancak laptop klavyesi alırken öncelikli olarak fiyata odaklanmak, diğer önemli noktaların gözden kaçırılmasına neden olabilmektedir. Özellikle bir önceki başlıkta bahsedilen noktalar, fiyattan öncelikli olarak değerlendirilmelidir. Tüm bu hususlar dikkate alındıktan sonra, istenilen özellikleri taşıyan klavyeler belirlenmeli ve uygun modeller arasından en uygun fiyatlı olanı tercih edilmelidir. Yalnızca fiyatı uygun olduğu için seçilecek klavyeler, kısa sürede arıza verebilmekte ve yeni klavye alma gereksinimi ile maliyetlerin daha da artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de kalite ilk plana, fiyat ikinci plana yerleştirilmelidir.