Laptoplar, taşınabilir cihazlar olmaları dolayısıyla kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle tek bir yere bağlı yaşamayı sevmeyeneler açısından, geniş bir hareket alanı yaratmaktadır. Ancak bu cihazlarda zaman zaman arızalar da görülebilmektedir. Laptop ekranı arızası da bu arızalar arasında yer almaktadır. Esasında çarpma ya da düşürme gibi kullanıcı hatalarının olmadığı durumlarda, laptopların ekranlarını uzun yıllar boyunca kullanabilmek mümkündür. Ancak nedeni her ne olursa olsun, ekran tamirinin yapılması gereklidir.

 

Laptop Ekranı Değişiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Laptop ekranı değişimi kolay olmakla birlikte hassasiyet gerektiren bir konudur. Zira işlemin doğru yapılamaması, ekranın istenildiği gibi çalışmamasına ya da tamamen devre dışı kalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden de ekran değişimi yaptırmadan önce şu noktalara dikkat edilmelidir:

·         Orijinal Ekran Kullanımı: Laptop ekranlarının değişmesinin zaruri olduğu durumlarda mutlaka orijinal ekran kullanılmalıdır. Yan sanayi ekranlar kalitesiz olmalarının yanı sıra ömürlerinin kısa olması ve istenilen verimlilikte çalışamama gibi dezavantajlara sahiptir.

·         Garantili Değişim: Ekran değişim işleminin garantili olarak yapılması da önem arz eden bir noktadır. Bu yüzden de yetkili serviste ya da profesyonel hizmet sunan servislerde tamir işlemini yaptırmak gereklidir. Garanti, aynı hatanın tekrar etmesi durumunda ek ücret ödememe avantajı sağlamaktadır.

 

Laptop Ekran Değişim Fiyatları

 

Laptop ekranı değişim fiyatları, garanti süresi dolmuş ya da açık bir şekilde kullanıcı hatası olduğu tespit edilmiş durumlar için geçerlidir. Tamir işleminin ücretli olarak yaptırılacağı durumlarda, detaylı bir fiyat araştırması yapmak gereklidir. Zira fiyat üzerinde etkili olan çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında kullanılacak ekranın kalitesi gelmektedir. Markaların orijinal ekranları, yan sanayi ekranlara kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Ancak bunlar daha önce bahsedilen sorunların ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Bununla birlikte orijinal ekranlarda da bilgisayarın modeli ve markasına bağlı olarak değişiklikler söz konusudur. Ayrıca verilen hizmetin kalitesi de fiyatı etkilemektedir. İnternet kullanımının yaygınlaşması, servis hizmeti sunan işletmeler hakkında daha kolay ve daha fazla bilgiye ulaşma olanağı sağlamıştır. Bu olanaktan yararlanarak detaylı bir araştırma yapılmalı ve kaliteli hizmet, uygun fiyat ile alınmalıdır.