Laptoplar, bireylere mekândan bağımsızlık sağlaması dolayısıyla her geçen gün daha da yaygın hale gelmektedir. Özellikle sürekli hareket halinde olması gereken bireyler açısından büyük avantajlar sağlayan laptoplar, zaman zaman arızalar yaşayabilmektedir. En kaliteli markaların bilgisayarlarında bile bazı zamanlarda arızalar yaşanması ya da parça değişikliklerinin yapılması zorunlu hale gelebilmektedir. Laptop bataryası arızaları, bu arızalar içerisinde en sık görülen arıza türleridir. Batarların arızalanması bir anda değil, bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Öncelikle bataryanın dayanım gücü düşmekte ve bilgisayarın daha az çalışmasına neden olmaktadır. Zamanla bu süre giderek azalmakta ve nihayetinde laptop, şarja takılı olmadan çalışamaz hale gelmektedir. Uzun süre dışarıda olanlar için sorun bu noktaya gelmeden batarya değişimi yapılmalıdır.

 

Laptop Bataryası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Laptop bataryası almak, üzerinde durulması gereken bir dizi hususu barındırmaktadır. Doğru bataryanın alınmaması durumunda bilgisayarın zarar görmesi ya da çeşitli uyumsuzlukların yaşanması söz konusudur. Bu yüzden de laptop için batarya alırken aşağıdaki noktalara odaklanılmalıdır:

·         Orijinallik: Laptoplar ilk alındığı zaman içerisinde bulunan bataryalar orijinaldir ve doğru kullanıldıkları zaman bu bataryaların uzun yıllar boyunca verimli olması mümkündür. Aynı verimliliğin devam ettirilebilmesi adına, batarya değişimi sırasında da orijinal ürünler tercih edilmelidir.

·         Garanti Belgesi: Kaliteli laptop bataryalarının uzun yıllar boyunca kullanılabilme olanağı bulunmaktadır. Ancak üretimden kaynaklanan arızalar ya da kullanım esnasında beklenmeyen durumlar oluşması ihtimaline karşı, alınan ürünün garantili olmasına özen gösterilmelidir.

·         Yaygın Servis Ağı: Alınan laptop bataryasında arıza çıkması durumunda anında muhatap bulabilmek için, alınan bataryanın yaygın servis ağına sahip olması da önemlidir. Bu sayede laptop ile yapılan işler aksamadan, kısa süre içerisinde gerekli işlemler yapılabilmektedir. Özellikle bataryanın ya da laptopun kargo ile başka şehirlere gönderilmesi ve geri gelmesi uzun süren bir süreçtir.

·         Güvenli Alışveriş: Teknolojik ürünler, sahteciliğin en yaygın olduğu ürünlerdendir. Günümüzde, orijinal modellerle birebir benzerlik gösteren laptop bataryası modelleri kolaylıkla üretilebilmektedir. Sahtecilik riski ile yüzleşmemek için, alışveriş yapılacak mağaza doğru seçilmelidir. Gerek sanal mağazalarda ve gerekse de fiziki mağazalarda bilinirliği yüksek, güvenilir yerler tercih edilmelidir.

 

Laptop Bataryası İçin Doğru Kullanım 

Doğru kullanıldıkları zaman bataryalar da dahil olmak üzere laptop yedek parçaları uzun yıllar boyunca arızasız kullanılabilmektedir. Laptop bataryalarında meydana gelen arızaların önemli bir kısmı kullanıcı kaynaklıdır. Yeni alınacak olan laptop bataryalarının yüksek verimli ve uzun ömürlü olabilmesi açısından doğru kullanıma özen gösterilmelidir. Öncelikle laptop sürekli olarak şarjda kullanılmamalıdır. Sürekli şarjda kullanılan bilgisayarlarda batarya zayıflamakta ve sonrasında da tamamen işlevsiz hale gelmektedir. Ayrıca bu durum bilgisayarın batarya kaynaklı ısınmasına da neden olmaktadır. Bununla birlikte bilgisayarın fan girişlerinin kapalı kalmamasına da özen gösterilmelidir. Fanların kapalı kalması, bilgisayarın ısınmasına ve dolayısıyla soğumak için daha fazla enerji kullanmasına yol açmaktadır. Mümkünse laptoplar bir platform üzerinde, tüm havalandırma çıkışları açık olacak şekilde kullanılmalıdır.

 

Laptop Bataryası Fiyatları

 

Laptop bataryası fiyatları üzerindeki etkili olan faktörlerin sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden de fiyat konusunda net bir rakamdan söz edebilmek mümkün değildir. Fiyat konusunda esas önemli olan, fiyatın öncelikli belirleyen olmamasıdır. Zira yalnızca uygun fiyatlı olduğu için tercih edilecek bataryaların kullanım ömürlerinin kısa olması kaçınılmazdır. Bu yüzden de öncelikli olarak yukarıda belirtilen maddelere ve alınacak bataryanın kalitesine odaklanılmalıdır. Laptop ile uyumlu ve yeteri kadar kaliteli ola bataryalar arasından uygun fiyatlı olanının seçilmesi, daha doğru bir davranıştır.