Laptoplar, mobil cihazlar olmaları ve her an istenilen her yerde kullanılabilmeleri ile büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak en kaliteli laptop markalarında bile zaman zaman çeşitli arızalar yaşanabilmektedir. Şarj aletinin bozulması, kırılması ya da daha farklı nedenlerden dolayı kullanılamaz duruma gelmesi, laptoplarda en sık görülen problemlerdendir. Bu durumda yeni bir şarj aleti temin etmek zorunludur. Günümüzde laptop şarj aleti satışı yapan çok sayıda fiziki ve online mağaza bulunmaktadır.
 

Laptop Şarj Aleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Laptopların kendi orijinal şarj cihazları kırıldıktan ya da bozulduktan sonra yeni şarj aleti alınırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Her ne kadar laptop şarj aleti seçenekleri her geçen gün artsa da her şarj aletinin aynı derecede işlevsel olduğunu söylemek mümkün değildir. Laptop için şarj aleti alırken üzerinde durulması gereken noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

·         Orijinal Şarj Aleti: Laptopların uzun ömürlü olmaları ve herhangi bir arıza yaşamamaları açısından orijinal şarj cihazlarının kullanılması büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz şarj cihazları, laptopların ısınmasına ve uzun vadede bataryalarının bozulmasına ya da daha farklı problemlerin doğmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden de laptop markası tarafından üretilen orijinal cihazlar tercih edilmelidir.

·         Voltaj Uyumu: Laptop bataryalarının farklı voltaj aralıkları bulunmaktadır. Alınacak şarj aletinin laptop ile uyum sağlayabilmesi için bu voltaj değerine dikkat edilmelidir. Genellikle laptopların altında yer alan etiklerde, şarj için gerekli olan voltaj değeri yer almaktadır. Laptop şarj aleti alırken bu değer aralığında olmasına özen gösterilmelidir.

·         Garanti Belgesi: Yeni alınmış olsa bile zaman zaman laptop şarj aletlerinde arızalar ya da çalışmama gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden de alınacak ürünün garantili olmasına hassasiyet gösterilmelidir.

·         Güvenilir Alışveriş: Teknolojik cihazların satışını yapan çok sayıda fiziki ve online mağaza bulunmaktadır. Bu şarj aleti almak isteyenler için seçenekleri arttırması yönüyle avantajlı bir durum olsa da sahteciliğin en yaygın olduğu alanlar ürünler arasında teknolojik araçların ilk sıralarda yer aldığını unutmamak gereklidir. Günümüzde, garanti belgesi de dahil olmak üzere orijinali ile birebir benzerlik gösteren teknolojik ürünler üretilebilmektedir. Sahtecilik sorunu yaşamamak için güvenilir ve bilindik mağazaları tercih etmek önemlidir.

·         Yaygın Servis Ağı: Laptop şarj cihazı alınan markanın, yaygın ve kolay ulaşılabilir servis ağına sahip olmasına da dikkat edilmelidir. Olası arıza durumlarında, daha kısa sürede sorunun üstesinden gelebilmek ve tamir ya da garanti işlemlerini hızlıca halledebilmek açısından servis ağının yaygınlığı elzemdir.

 

Laptop Şarj Aleti Nasıl Daha Sağlıklı Kullanılır?


 

Şarj cihazları doğru kullanıldıkları zaman, son derece uzun ömürlü cihazlardır. Cihazın kendisinde üretimden kaynaklanan bir hata olmadığı müddetçe, şarj cihazlarının arıza yapma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak kırılma ya da farklı arızaların görülebilmesi söz konusudur. Bunlar da daha çok kullanıcı hatalarından kaynaklanan problemlerdir. Öncelikle laptop şarj aletleri kullanılırken, priz ile laptop arasında mesafenin çok olmamasına ve şarj aleti kablosunun gergin kalmamasına dikkat edilmelidir. Gergide kalan kablolar hem bilgisayarın şarj girişinde genişlemeye neden olabilmekte hem de cihazın şarj kablosunda kopmalara yol açabilmektedir. Bununla birlikte, laptopun sürekli şarjda kullanılmaması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Şarj cihazının sürekli aktif olması, ısınmasına ve zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden de batarya dolunca şarj cihazı çekilmeli ve batarya boşaldığı zaman yeniden şarj edilmelidir. Bu aynı zamanda laptop sağlığı ve kullanım ömrü için de bir gerekliliktir.