Adaptörler, önemleri yeteri kadar fark edilmese de notebookların en önemli parçaları arasındadır. Şehir şebekesinden gelen elektriği, notebookun ihtiyaç duyduğu düzeye indirgeyerek aktarılmasını sağlayan adaptörler, bu sayede notebookların sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Ancak zaman içerisinde bazen kullanıcı hataları dolayısıyla ve bazen de adaptörün kendi yapısından ya da üretiminden kaynaklanan nedenlerden dolayı notebook adaptörü arızaları ile karşılaşılabilmektedir. Bu arızanın giderilmesi, notebookun çalışmaya devam edebilmesi açısından önem arz etmektedir.

 

Notebook Adaptörü Alırken Dikkate Alınması Gereken Noktalar

 

Notebooklarda görülen adaptör arızaları, genellikle adaptör değişimi ile çözülmektedir. Ancak adaptör değişimi, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Notebook adaptörü alırken hassasiyet gösterilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

·         Orijinal Adaptör Seçimi: Notebookların sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmeler için seçilecek adaptörün orijinal olması gereklidir. Zira yalnızca orijinal adaptörler notebooklar ile birebir uyum göstermektedir. Kullanılan marka ya da modelin orijinal adaptörünün bulunamadığı durumlarda, orijinale yakın kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

·         Doğru Güç Aralığı Seçimi: Her notebook, şarj olabilmek için farklı güç aralıklarında adaptörlere gereksinim duymaktadır. Gerekenden daha az güce sahip olan adaptörler, notebooklarda şarj sorunun yaşanmasına neden olduğu gibi; gereğinden güçlü cihazlar da aşırı elektrik akımı nedeniyle bilgisayara zarar vermektedir.

·         Garantili Ürün Alımı: Alınacak notebook adaptörlerinin garantili olması da özen gösterilmesi gereken bir husustur. Zira değişim sonrasında meydana gelmesi muhtemel hatalar karşısında yeniden ücret ödememek adına garanti belgesi gereklidir.

 

Notebook Adaptörü Fiyatları

 

Notebook adaptörü fiyatları üzerinde etkili olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Bu yüzden de fiyatlar büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Orijinal ve garantili adaptörler, daha yüksek maliyetli ürünlerdir. Ancak kullanım ömürlerinin uzun olması ve olası arıza durumlarında değişim olanağı sunması bu yüksek pahalılığın göğüslenebilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte adaptörü alınacak marka ve model de fiyatları etkilemektedir. Daha eski model notebooklar için alınacak adaptörler, daha uygun fiyatlıdır. Bilinirliği yüksek markalı notebookların tüm parçaları gibi, adaptörleri de pahalıdır. Ancak notebook adaptörü alırken fiyattan önce kaliteye odaklanılmalıdır. Aksi halde notebookların istenilen verim ile çalışabilmesi mümkün değildir.